Input:

Primjer bilješki uz financijske izvještaje

1.2.2024, , Izvor: Verlag Dashöfer

3.2 Primjer bilješki uz financijske izvještaje

mr.sc. Silvija Pretnar Abičić, ovlašteni revizor

Skrećemo pozornost da je primjer bilješki uz financijske izvještaje u nastavku pripremljen u valuti HRK. S obzirom da je od 1.1.2023. godine službena valuta u Republici Hrvatskoj EUR, primjer bilješki uz financijske izvještaje u nastavku služi samo kao ogledni primjerak te sve iznose treba prilagoditi službenoj valuti.

1.OPĆE INFORMACIJE O DRUŠTVU

Povijest i osnutak

Društvo XYZ d.o.o.. je društvo sa ograničenom odgovornošću za usluge, trgovinu i proizvodnju, izvoz-uvoz (dalje u tekstu: Društvo), sa sjedištem u Zagrebu, Zagrebačka 52, registrirano je u sudskom registru Trgovačkog suda u Zagrebu, OIB 56239061234, MBS 123456789 . Društvo je osnovano 2005. godine u Zagrebu, Hrvatska.

Na dan 31. prosinca 2021. godine Društvo je imalo 38 zaposlenika (2020.: 31), dok je prosječan broj zaposlenika tijekom 2021. godine 35 (2020.: 29).

Struktura zaposlenih je kako slijedi:

Na dan 31. prosinca 2021. godine, temeljni kapital Društva iznosi 100.000 HRK (31. prosinca 2020. godine.: 20.000 HRK) te je uplaćen u cijelosti. Društvo je u 100%-tnom vlasništvu društva Vlasnik d.o.o., Zagreb.

Financijski izvještaji Društva za 2021. godinu i 2020. godinu uključeni su u konsolidirane financijske izvještaje koje priprema društvo Vlasnik d.o.o., Zagreb, te su javno dostupni putem web servisa RGFI (FINA).

Djelatnost Društva

Osnovna djelatnost Društva je (šifra NKD XX.XX).

Najznačajnije djelatnosti za koje je Društvo registrirano za obavljanje su kako slijedi:

- obrada podataka

- istraživanje i razvoj u prirodnim, tehničkim i tehnološkim znanostima

- proizvodnja profesionalne i znanstvene opreme, mjernih i kontrolnih instrumenata i uređaja za automatizaciju upravljanja

- kupnja i prodaja robe

- obavljanje trgovačkog posredovanja na domaćem i inozemnom tržištu

- zastupanje stranih tvrtki

- poslovanje nekretninama

- projektiranje, građenje i nadzor nad građenjem

Uprava

Na dan 31. prosinca 2021. Uprava društva je imala četiri člana:

Marko Marić, predsjednik Uprave

Ivan Ivanić, član Uprave, zastupa Društvo zajedno sa predsjednikom ili drugim članom Uprave

Pero Perić, članica Uprave, zastupa Društvo zajedno sa predsjednikom ili drugim članom Uprave

Marija Marić, član Uprave, zastupa Društvo zajedno sa predsjednikom ili drugim članom Uprave

2. SAŽETAK ZNAČAJNIJIH RAČUNOVODSTVENIH POLITIKA

Osnova za sastavljanje financijskih izvještaja

Financijski izvještaji pripremljeni su u skladu s Hrvatskim standardima financijskog izvještavanja ("HSFI") koje je donio Odbor za standarde financijskog izvještavanja.

Financijski izvještaji pripremljeni su po načelu povijesnih troškova, osim za zemljište koje je iskazano po revaloriziranom iznosu (ukoliko nema imovine koja se iskazuje po procijenjenoj, fer vrijednosti, navesti da su financijski izvještaji pripremljeni primjenom načela povijesnog troška). Učinci transakcija i ostalih događaja priznaju se kada nastanu i uključuju se u financijske izvještaje razdoblja na koje se odnose, na osnovi temeljne računovodstvene pretpostavke nastanka poslovnog događaja. Financijski izvještaji su pripremljeni na temelju pretpostavke neograničenosti trajanja poslovanja.

Financijski izvještaji Društva iskazani su u službenoj valuti Republike Hrvatske, u hrvatskim kunama (HRK), koja je funkcionalna valuta Društva. Sve vrijednosti u financijskim izvještajima zaokružene su na najbližu tisuću HRK, osim ako nije drukčije naznačeno. (ako se ne zaokružuju na tisuću HRK, navesti da su svi iznosi u financijskim izvještajima iskazani u HRK).

Sažetak značajnih računovodstvenih politika (POTREBNO JE OBJAVITI RAČUNOVODSTVENE POLITIKE KOJE SU ZNAČAJNE ZA DRUŠTVO, kao što to navodi toč. 3.33. HSFI-a 3: Računovodstvene politike primijenjene pri sastavljanju financijskih izvještaja, i važne za njihovo razumijevanje, poduzetnik treba objaviti u bilješkama)

U nastavku se daje sažetak značajnih računovodstvenih politika koje su usvojene prilikom sastavljanja ovih financijskih izvještaja. Računovodstvene politike dosljedno su primjenjivane tijekom izvještajnih razdoblja, osim tamo gdje je drugačije napomenuto.

Prihodi

Prihod se priznaje kada je vjerojatno da će buduće ekonomske koristi ulaziti kod poduzetnika i kada se koristi mogu pouzdano izmjeriti. Prihodi se mjere po fer vrijednosti primljene naknade ili potraživanja. Prihod se umanjuje za procijenjene povrate, rabate i druga slična odobrenja.

Prihodi od prodaje proizvoda i robe

Prihodi od prodaje proizvoda priznaju se kada su zadovoljeni svi sljedeći uvjeti:

- poduzetnik je prenio na kupca značajne rizike i koristi od vlasništva nad proizvodima i robom;

- poduzetnik ne zadržava stalno sudjelovanje u upravljanju, do stupnja koji se obično povezuje s vlasništvom niti učinkovitu kontrolu nad prodanim proizvodima i robom;

- iznos prihoda može se pouzdano izmjeriti;

- vjerojatno je da će ekonomske koristi povezane s transakcijom pritjecati kod poduzetnika; i

- troškovi, koji su nastali ili će nastati transakcijom u svezi prodaje proizvoda mogu se pouzdano izmjeriti.

Prihodi od pružanja usluga

Pod uvjetom da se transakcija i poslovni događaji mogu pouzdano procijeniti, poduzetnik prihod priznaje prema stupnju dovršenosti transakcije i događaja do datuma bilance, te se prihod priznaje u obračunskom razdoblju u kojem je usluga pružana.

Prihod od kamata

Prihod od kamata razgraničava se na vremenskoj osnovi, na temelju neotplaćene glavnice i po primjenjivoj efektivnoj kamatnoj stopi, koja točno diskontira procijenjene buduće novčane primitke kroz očekivani vijek trajanja financijskog instrumenta ili do neto knjigovodstvenog iznosa financijske imovine. Prihod od kamata priznaje se kao financijski prihod u računu dobitka i gubitka.

Prihodi od najma

Prihodi od najma priznaju se u razdoblju u kojem su usluge pružene, korištenjem pravocrtne metode tijekom razdoblja ugovora s najmoprimcima te se iskazuju u računu dobiti i gubitka, u sklopu ostalih prihoda. Potencijalne najamnine priznaju se kao prihod u razdoblju u kojem su zarađene.

Državne potpore

Državne potpore ne priznaju se sve dok ispunjene uvjeta za dobivanje potpore i primitak potpore ne postanu realno izvjesni. Potraživanja za državne potpore za nadoknadu nastalih rashoda ili nastalog gubitka ili u svrhu pružanja trenutne financijske podrške, ali bez budućih povezanih troškova, priznati su kao prihod razdoblja u kojem je potraživanje nastalo.

Strana valuta

Transakcije iskazane u stranim sredstvima plaćanja preračunate su u HRK (hrvatske kune) po tečaju važećem na datum transakcije (srednji tečaj HNB). Hrvatska kuna je važeća valuta Društva te su u toj valuti prezentirani financijski izvještaji.

Monetarna imovina i obveze iskazane u stranim sredstvima plaćanja preračunate su u kune na dan bilance po tečaju koji je važio na taj dan. Tečajne razlike proizašle iz preračunavanja stranih sredstava plaćanja priznaju se u računu dobiti i gubitka. Nemonetarne stavke izražene u stranoj valuti vrednovane po fer vrijednosti preračunate su u kune po tečaju važećem na dan određivanja fer vrijednosti. Nemonetarne stavke izražene u stranoj valuti iskazane po trošku nabave iskazuje se primjenom tečaja strane valute na datum transakcije.

Tečajevi važnijih valuta na kraju godine bili su kako slijedi (srednji tečaj HNB-a):

31. prosinca 2021. godine - EUR 1 = HRK 7,536898

31. prosinca 2020. godine - EUR 1 = HRK 7,442580

Najmovi

Najmovi se svrstavaju u financijske najmove kad god se gotovo svi rizici i nagrade povezani s vlasništvom nad sredstvom prenose na najmoprimca tijekom trajanja najma. Svi drugi najmovi svrstani su u poslovne najmove.

Društvo kao korisnik najma

Na početku razdoblja najma financijski najam priznaje se u bilanci najmoprimca kao imovina i obveze po iznosima jednakima fer vrijednosti iznajmljene imovine ili, ako je niže, sadašnjoj vrijednosti minimalnih plaćanja najma. Svi početni izravni troškovi najmoprimca dodaju se iznosu koji je priznat kao imovina. Plaćanja temeljem financijskog najma raspoređuju se između financijskih troškova i umanjenja obveze za najam kako bi se ostvarila konstantna kamatna stopa na preostali iznos obveze. Financijski troškovi izravno terete račun dobiti i gubitka.

Naknade koje se plaćaju u okviru poslovnih najmova terete trošak najma ravnomjerno tijekom trajanja najma te se priznaju u računu dobiti i gubitka.

Troškovi mirovinskih naknada

Društvo nema druge mirovinske aranžmane osim onih u okviru državnog mirovinskog sustava Republike Hrvatske. Društvo je kao poslodavac dužno obračunavati i uplaćivati postotak iz tekuće bruto plaće zaposlenih u mirovinsko osiguranje, a navedeni troškovi terete račun dobiti i gubitka u razdoblju u kojem zaposleni ostvare naknadu za rad.

Društvo nema obveza isplate mirovine zaposlenima u budućnosti.

Troškovi posudbe

Kapitalizacija troškova posudbe

Troškovi posudbe koji se mogu izravno pripisati stjecanju, izgradnji ili izradi kvalificiranog sredstva, a to je sredstvo koje zahtijeva znatno vremensko razdoblje (duže od jedne godine) kako bi bilo spremno za svoju namjeravanu uporabu ili prodaju, uključuju se u trošak nabave toga sredstva sve dok sredstvo većim dijelom ne bude spremno za namjeravanu uporabu ili prodaju. Takvi troškovi posudbe se kapitaliziraju kao dio troška nabave te imovine, kada je vjerojatno da će poduzetniku pritjecati od njih buduće ekonomske koristi i ti se troškovi mogu pouzdano izmjeriti.

Svi drugi troškovi posudbe terete račun dobiti i gubitka u razdoblju u kojem su nastali.

Financijski prihodi i rashodi

Financijski prihodi uključuju prihode od kamata na uložena sredstva i pozitivne tečajne razlike. Financijski rashodi uključuju kamate s osnove kredita, zajmova i financijskog leasinga, zatezne kamate i negativne tečajne razlike.

Prihodi i rashodi od kamata (osim ako se kapitaliziraju) priznati su u računu dobiti i gubitka koristeći važeću kamatnu stopu u razdoblju kada nastanu.

Oporezivanje

Društvo obračunava poreze u skladu s hrvatskim poreznim zakonom. Porezna osnovica utvrđuje se kao razlika prihoda i rashoda razdoblja i uvećava se za rashode koji su porezno nepriznati te propisana smanjenja na Obrascu PD. Društvo je obveznik poreza na dobit po stopi od 18%.

Iznos poreza na dobit za godinu obuhvaća tekući porez na dobit i odgođeni porez.

Tekući porez

Tekući porez temelji se na oporezivoj dobiti za godinu. Oporeziva dobit razlikuje se od neto dobiti razdoblja iskazanoj u računu dobiti i gubitka jer ne uključuje stavke koje nikada nisu oporezive ni odbitne. Tekući porez je iznos poreza na dobit za platiti na oporezivu dobit za razdoblje. Tekuća porezna obveza Društva izračunava se primjenom poreznih stopa koje su na snazi, odnosno važeće na datum bilance.

Odgođeni porez

Iznos odgođenog poreza obračunava se metodom bilančne obveze, na privremene razlike između porezne osnovice imovine i obveza i njihove knjigovodstvene vrijednosti u financijskim izvještajima. Međutim, odgođeni porez se ne priznaje ako proizlazi iz početnog priznavanja imovine ili obveza u transakciji koja nije poslovna kombinacija i koja u vrijeme transakcije ne utječe na računovodstvenu dobit niti na oporezivu dobit odnosno gubitak.

Odgođena porezna imovina i obveze mjere se poreznim stopama za koje se očekuje da će se primjenjivati u razdoblju kada će imovina biti nadoknađena ili obveza podmirena, na temelju poreznih stopa i poreznih zakona koji su na snazi ili se djelomično primjenjuju na datum bilance.

Odgođena porezna imovina priznaje se za odbitne privremene razlike, neiskorištene porezne gubitke i neiskorištene porezne olakšice samo ako je vjerojatno da će budući oporezivi iznosi biti dostupni za korištenje tih privremenih razlika, gubitaka i poreznih olakšica.

Knjigovodstveni iznos priznate i nepriznate odgođene porezne imovine provjerava se na svaki datum izvještavanja. Priznata odgođena porezna imovina smanjuje se u onoj mjeri u kojoj više nije vjerojatno da će buduća oporeziva dobit biti dostupna za nadoknadu knjigovodstvene vrijednosti. Prethodno nepriznata odgođena porezna imovina priznaje se u onoj mjeri u kojoj je vjerojatno da postoji buduća oporeziva dobit za povrat te imovine.

Odgođena porezna imovina i obveze prebijaju se samo ako postoji zakonsko pravo prebijanja tekuće porezne imovine s tekućim poreznim obvezama i odgođene porezne imovine s odgođenim poreznim obvezama; i odnose se na isto porezno tijelo ili na istog poreznog obveznika ili na različite oporezive subjekte koji se namjeravaju podmiriti istovremeno.

Tekući i odgođeni porez za period

Tekući i odgođeni porez knjiži se na teret ili u korist računa dobiti i gubitka, osim ako se ne odnosi na stavke koje se knjiže izravno u korist ili na teret kapitala, u kom slučaju se porez također iskazuje u okviru kapitala.

Porezne prijave podliježu provjeri Porezne uprave. Zbog činjenice da je provođenje poreznih zakona i regulative na različitim transakcijama podložno raznim interpretacijama, iznosi prikazani u financijskim izvještajima mogu se promijeniti na neki kasniji datum ovisno o konačnim nalazima Porezne Uprave.

Dugotrajna nematerijalna imovina

Nematerijalna imovina odnosi se na softver. Nematerijalna imovina početno se mjeri po trošku, a nakon početnog priznavanja mjeri se po trošku nabave umanjenom za akumuliranu amortizaciju i akumulirane gubitke od umanjenja vrijednosti (ukoliko postoje). Trošak nabave prilikom kupnje obuhvaća nabavnu nakon odbitka trgovačkih popusta i rabata, uvozne carine, nepovratne poreze na nabavu, te troškove koji se izravno mogu pripisati pripremi ove imovine za predviđenu upotrebu.

Amortizacija softvera je obračunata po linearnoj metodi tijekom procijenjenog vijeka trajanja od 10 godina. Trošak amortizacije priznaje se u računu dobiti i gubitka. Procijenjeni korisni vijek trajanja i metoda amortizacije se preispituju na kraju svake godine, sa uključenom promjenom očekivanog okvira trošenja ekonomskih koristi.

Naknadni izdatak koji se odnosi na već priznati predmet nematerijalne imovine, kapitalizira se samo u slučaju kada dolazi do povećanja budućih ekonomskih koristi koje će dotjecati u Društvo. Svaki drugi naknadni izdatak priznaje se kao rashod u razdoblju u kojem nastaje.

Nematerijalna imovina se prestaje priznavati otuđenjem ili kad se njenom upotrebom ili prodajom ne očekuju buduće ekonomske koristi. Dobit ili gubitak utvrđen kao razlika neto priljeva ostvarenih prodajom i neto knjigovodstvene vrijednosti te stavke, uključuje se u dobit i gubitak razdoblja.

Dugotrajna materijalna imovina

Dugotrajna materijalna imovina obuhvaća sredstva koja Društvo koristi pri isporuci roba i usluga te u administrativne svrhe i čiji je procijenjeni korisni vijek upotrebe duži od godine dana.

Dugotrajna materijalna imovina početno se mjeri po trošku nabave. Trošak nabave obuhvaća nabavnu cijenu, uključujući uvozna davanja i nepovratne poreze nakon odbitka trgovačkih popusta i rabata te sve troškove izravno povezane s dovođenjem sredstva u radno stanje za namjeravanu uporabu. Troškovi


 Pošaljite nam povratnu informaciju
Što mislite o našem portalu?
Vaša poruka je uspješno poslana.
Input: