Input:

Nacrt prijedloga zakona o izmjenama i dopuni Zakona o računovodstvu

27.11.2024, Izvor: e-Savjetovanja (https://esavjetovanja.gov.hr/ECon/Dashboard?page=1)

I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA

Ustavna osnova za donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o računovodstvu sadržana je u odredbi članka 2. stavka 4. podstavka 1. Ustava Republike Hrvatske („Narodne novine“, br. 85/10. – pročišćeni tekst i br. 5/14. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).

II.OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE UREĐUJU ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI

Zakon o računovodstvu („Narodne novine“ br. 85/24., u daljnjem tekstu: važeći Zakon) donesen je 2024., a stupio je na snagu 27. srpnja 2024. Važećim Zakonom uređeno je računovodstvo poduzetnika, razvrstavanje poduzetnika i grupa poduzetnika, knjigovodstvene isprave i poslovne knjige, popis imovine i obveza, primjena standarda financijskog izvještavanja i tijelo za donošenje standarda financijskog izvještavanja, godišnji financijski izvještaji i konsolidacija godišnjih financijskih izvještaja, izvještaj o održivosti, primjena standarda izvještavanja o održivosti i provjera izvještaja o održivosti, izvještaj o plaćanjima javnom sektoru, revizija godišnjih financijskih izvještaja i godišnjeg izvješća, sadržaj godišnjeg izvješća, javna objava godišnjih financijskih izvještaja i godišnjeg izvješća, Registar godišnjih financijskih izvještaja te obavljanje nadzora.

Ovim Prijedlogom zakona u važeći Zakon unosi se odredba kojom se propisuje pravilo za slučaj promjene pokazatelja za razvrstavanje poduzetnika (na velike, srednje, male i mikro poduzetnike) tijekom poslovne godine, a koji su temelj za primjenu standarda financijskog izvještavanja.

Važećim zakonom propisani su kriteriji za razvrstavanje poduzetnika na velike, srednje, male i mikro poduzetnike. Pokazatelji na temelju kojih se poduzetnici razvrstavaju su iznos ukupne aktive, iznos netoprihoda i prosječan broj radnika tijekom poslovne godine. Razvrstavanje poduzetnika bitno je radi izrade godišnjih financijskih izvještaja te primjene standarda financijskog izvještavanja. Naime, poduzetnici su dužani sastavljati i prezentirati godišnje financijske izvještaje primjenom Hrvatskih standarda financijskog izvještavanja ili Međunarodnih standarda financijskog izvještavanja u skladu s odredbama važećeg Zakona. Obveza primjene standarda financijskog izvještavanja zahtijeva da se isti primjenjuju od početka poslovne godine, što je moguće isključivo u skladu sa pokazateljima za razvrstavanje koji su tada na snazi.

Kako bi poduzetnici postupali jednoznačno i kako bi se izbjegle dvojbe o primjeni standarda financijskog izvještavanja, ovim Prijedlogom zakona utvrđuje se pravilo koje se primjenjuje ako tijekom poslovne godine dođe do promjene pokazatelja koji imaju utjecaj na primjenu standarda financijskog izvještavanja, a sve kako se ne bi prekidao proces vođenja poslovnih knjiga koje su ujedno i podloga za sastavljanje godišnjih financijskih izvještaja.

Nadalje, ovim Prijedlogom zakona osigurava se da svi sastavni entiteti multinacionalnog društva primjenjuju isti računovodstveni standard obzirom da će osnovica za izračun domaćeg dopunskog poreza poteći od godišnjih financijskih izvještaja kako je propisano Zakonom o minimalnom globalnom porezu na dobit („Narodne novine“, br. 155/23.).

III. OCJENA I IZVOR SREDSTAVA POTREBNIH ZA PROVEDBU ZAKONA

Za provedbu ovoga Zakona nije potrebno osigurati sredstva u državnom proračunu Republike Hrvatske.

IV. PRIJEDLOG ZA DONOŠENJE ZAKONA PO HITNOM POSTUPKU

U skladu s člankom 204. stavkom 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora („Narodne novine“, br. 81/13., 113/16., 69/17., 29/18., 53/20., 119/20. - Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske, 123/20. i 86/23.) zakon se može donijeti po hitnom postupku, kada to zahtijevaju osobito opravdani razlozi. Stoga, predlaže se donošenje ovoga Prijedloga zakona po hitnom postupku kako bi se spriječilo nastajanje pravne praznine i omogućilo jednoznačno postupanje poduzetnika u primjeni standarda financijskog izvještavanja.

KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O RAČUNOVODSTVU

Članak 1.

U Zakonu o računovodstvu („Narodne novine“, br. 85/24.) u članku 2. stavku 1. točki 7. riječi: „ u daljnjem tekstu: Direktiva (EU) 2022/2464” brišu se.

Članak 2.

Iza članka 6. dodaje se naslov iznad članka i članak 6.a koji glase:

„Primjena standarda financijskog izvještavanja u slučaju promjene pokazatelja razvrstavanja tijekom poslovne godine”

Članak 6.a

Ako se tijekom poslovne godine promijene pokazatelji za razvrstavanje iz članaka 5. i 6. ovoga Zakona koji utječu na primjenu standarda financijskog izvještavanja te na sastavljanje godišnjih financijskih izvještaja i godišnjih konsolidiranih financijskih izvještaja, za poslovnu godinu koja počinje na dan stupanja na snagu takvih promjena ili ranije, primjenjuju se standardi financijskog izvještavanja čija primjena je bila određena na osnovi pokazatelja za razvrstavanje koji su bili na snazi na dan koji neposredno prethodi prvom danu te poslovne godine, osim ako ovim Zakonom ili drugim propisima nije određeno drukčije.“.

Članak 3.

U članku 16. iza stavka 7. dodaje se stavak 8. koji glasi:

„(8) Iznimno od stavka 2. ovoga članka poduzetnik koji je obveznik primjene  propisa o minimalnom globalnom porezu na dobit dužan je sastavljati i prezentirati godišnje financijske izvještaje primjenom Međunarodnih standarda financijskog izvještavanja.“

Članak 4.

U članku 29. stavku 4. točki 6. podtočki b) riječi: „dužne pažnje“ zamjenjuju se riječima: „dubinske analize“.

Članak 5.

U članku 32. stavku 3. točki 6. podtočki b) riječi: „dužne pažnje“ zamjenjuju se riječima: „dubinske analize“.

PRIJELAZNA I ZAVRŠNA ODREDBA

Članak 6.

Odredbe članka 2. ovoga Zakona primjenjuju se na poslovnu godinu koja počinje 1. siječnja 2024. ili nakon tog datuma.

Članak 7.

Ovaj Zakon stupa na snagu prvog dana od dana objave u „Narodnim novinama“.

OBRAZLOŽENJE

Uz članak 1.

Ovim člankom se članak 2. važećeg Zakona nomotehnički dorađuje na način da se briše pogrešno skraćivanje naziva Direktive (EU) 2023/2864 Europskog parlamenta i Vijeća od 13. prosinca 2023. o izmjeni određenih direktiva u pogledu uspostave i funkcioniranja jedinstvene europske pristupne točke (Tekst značajan za EGP) (SL L, 20. 12. 2023.). 

Uz članak 2.

Ovim člankom dodaje se u važeći Zakon novi članak kojim se propisuje pravilo u slučaju promjene pokazatelja za razvrstavanje poduzetnika (na velike, srednje, male i mikro poduzetnike) tijekom poslovne godine. Na temelju navedenog pravila za poslovnu godinu koja počinje na dan stupanja na snagu takvih promjena ili ranije, primjenjuju se standardi financijskog izvještavanja čija primjena je bila određena na osnovi pokazatelja za razvrstavanje koji su bili na snazi na dan koji neposredno prethodi prvom danu te poslovne godine. Naime, razvrstavanje poduzetnika bitno je radi izrade godišnjih financijskih izvještaja te primjene standarda financijskog izvještavanja. Tako, veliki poduzetnici izrađuju godišnje financijske izvještaje primjenom Međunarodnih standarda financijskog izvještavanja (MSFI), a srednji, mali i mikro poduzetnici primjenjuju Hrvatske standarde financijskog izvještavanja (HSFI). Poduzetnici se razvrstavanju na temelju utvrđenih pokazatelja na zadnji dan poslovne godine koja prethodi poslovnoj godini za koju se sastavljaju godišnji financijski izvještaji (neto prihod, ukupna aktiva, broj zaposlenih). Obveza primjene standarda financijskog izvještavanja zahtijeva da se isti primjenjuju od početka poslovne godine, što je moguće isključivo u skladu sa pokazateljima za razvrstavanje koji su tada na snazi.

Kako bi se izbjegle dvojbe o primjeni standarda financijskog izvještavanja, ovim člankom utvrđuje se pravilo koje se primjenjuje ako tijekom poslovne godine dođe do promjene pokazatelja koji imaju utjecaj na primjenu standarda financijskog izvještavanja, a sve kako se ne bi prekidao proces vođenja poslovnih knjiga koje su ujedno i podloga za sastavljanje godišnjih financijskih izvještaja. 

Uz članak 3.

Od 2024. na snagu je stupio Zakon o minimalnom globalnom porezu na dobit („Narodne novine“, br. 155/23.). Predmetnim Zakonom implementirana je Direktiva Vijeća (EU) 2022/2523 od 14. prosinca 2022. o osiguravanju globalne minimalne razine oporezivanja za skupine multinacionalnih poduzeća i velike domaće skupine u Uniji. Ta Direktiva temelji se na OECD-ovom Modelu pravila za uspostavu minimalne razine oporezivanja od 15% za multinacionalna društva s konsolidiranim prihodima iznad 750 milijuna eura


 Pošaljite nam povratnu informaciju
Što mislite o našem portalu?
Vaša poruka je uspješno poslana.
Input: