Input:

Odluka o dopuni Odluke o objavljivanju Hrvatskih standarda financijskog izvještavanja

11.12.2024, Izvor: Narodne novine

Odbor za standarde financijskog izvještavanja

1468

Na temelju članka 16. stavka 1. Zakona o računovodstvu (»Narodne novine«, br. 78/15., 120/16., 116/18., 42/20., 47/20., 114/22. i 82/23.), a u vezi s člankom 20. stavkom 2. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o računovodstvu (»Narodne novine«, broj 82/23.) Odbor za standarde financijskog izvještavanja na sjednici održanoj 27. svibnja 2024. godine, donio je

ODLUKU

O DOPUNI ODLUKE O OBJAVLJIVANJU HRVATSKIH STANDARDA FINANCIJSKOG IZVJEŠTAVANJA

Članak 1.

U Odluci o objavljivanju Hrvatskih standarda financijskog izvještavanja (»Narodne novine«, br. 86/15., 105/20., 9/21. – ispravak i 150/22) u Hrvatskim standardima financijskog izvještavanja, iza točke 17.22 dodaje se Hrvatski standard financijskog izvještavanja 18 – Vremenska ograničenost poslovanja koji glasi:

HRVATSKI STANDARD
FINANCIJSKOG IZVJEŠTAVANJA 18 –
Vremenska ograničenost poslovanja

UVOD

1. Cilj ovoga Standarda je propisati posebna računovodstvena pravila koja se primjenjuju u utvrđivanju primjerenosti korištenja pretpostavke o vremenski neograničenom poslovanju i računovodstvena pravila koja se primjenjuju kad zbog činjeničnih i/ili pravnih okolnosti nije primjereno koristiti pretpostavku o neograničenosti vremena poslovanja čija primjena se zahtijeva Hrvatskim standardima financijskog izvještavanja i Međunarodnim standardima financijskog izvještavanja.

DEFINICIJE

2. Pojedini pojmovi u smislu ovoga Standarda imaju sljedeća značenja:

2.1. Buduće plansko razdoblje je razdoblje od dvanaest mjeseci koje se neposredno nastavlja na tekuću poslovnu godinu za koju se sastavljaju zakonski financijski izvještaji.

2.2. Fer vrijednost financijske imovine je cijena koja bi se naplatila za prodaju te imovine u redovnoj transakciji između sudionika na tržištu na dan procjene.

2.3. Hrvatski standardi financijskog izvještavanja su standardi kako su uređeni zakonom koji uređuje računovodstvo poduzetnika.

2.4. Međunarodni standardi financijskog izvještavanja su međunarodni računovodstveni standardi kako su uređeni Uredbom (EZ) br. 1606/2002 Europskog parlamenta i Vijeća od 19. srpnja 2002. o primjeni međunarodnih računovodstvenih standarda.

2.5. Neto utrživa vrijednost zaliha, ulaganja i potraživanja je procijenjena prodajna cijena umanjena za procijenjene troškove dovršenja i procijenjene troškove koji su nužni za obavljanje prodaje odnosno unovčenja.

2.6. Poduzetnik je subjekt koji je obveznik primjene zakona koji uređuje računovodstvo osim poduzetnika kojima odobrenja za rad izdaje Hrvatska narodna banka ili Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga.

2.7. Prisilna prodaja je prodaja u okolnostima u kojima je prodavatelj prisiljen prodati imovinu u kratkom roku i stoga ne postoji uobičajeno vrijeme za trgovanje.

2.8. Procijenjena fer vrijednost uz pretpostavku prisilne prodaje imovine je procijenjena prodajna cijena imovine između nepovezanih i informiranih sudionika na tržištu na datum procjene uz pretpostavku prisilne prodaje.

2.9. Razlučni vjerovnici, izlučni vjerovnici i vjerovnici osporenih tražbina su vjerovnici koji su kao takvi određeni zakonom koji uređuje stečaj pravnih osoba.

2.10. Tekuće plansko razdoblje je razdoblje koje traje dvanaest mjeseci i obuhvaća tekuću poslovnu godinu za koju se sastavljaju zakonski financijski izvještaji ako ta poslovna godina nije završena.

2.11. Tekuća poslovna godina je izvještajno razdoblje za koje se sastavljaju zakonski financijski izvještaji.

2.12. Zakonski financijski izvještaji su godišnji financijski izvještaji i godišnji konsolidirani godišnji financijski izvještaji koje poduzetnik sastavlja sukladno odredbama zakona koji uređuje računovodstvo poduzetnika.

3. Ostali pojmovi koji se koriste u ovom Standardu imaju značenje koje im je dano u zakonu koji uređuje računovodstvo, zakonu koji uređuje stečaj pravnih osoba, zakonu koji uređuje trgovačka društva, zakonu koji uređuje financijsko poslovanje i predstečajnu nagodbu, Hrvatskim standardima financijskog izvještavanja i Međunarodnim standardima financijskog izvještavanja. Odredbe ovoga Standarda nisu tumačenja tih propisa.

SADRŽAJ

4. Ovaj Standard sadrži pravila za utvrđivanje primjerenosti korištenja pretpostavke vremenske neograničenosti poslovanja te računovodstvena pravila koja se primjenjuju za priznavanje i mjerenje imovine, obveza, prihoda i rashoda, prezentaciju i obvezna objavljivanja te pravila o strukturi i sadržaju financijskih izvještaja poduzetnika za koje nije primjereno koristiti pretpostavku o neograničenosti vremena poslovanja.

5. Poduzetnik, osim poduzetnika iz točke 12. podtočaka b) i c) ovoga Standarda, kod kojeg postoji jedna ili više okolnosti navedenih u ovom Standardu ili neka druga okolnost koja upućuje na potencijalnu neprimjerenost korištenja pretpostavke o vremenski neograničenom poslovanju dužan je primijeniti pravila za utvrđivanje primjerenosti korištenja te pretpostavke iz ovoga Standarda.

6. Poduzetnik iz točke 12. ovoga Standarda dužan je pri sastavljanju godišnjih financijskih izvještaja primjenjivati relevantne odredbe ovoga Standarda te na odgovarajući način primjenjivati okvir financijskog izvještavanja opće namjene (Međunarodne standarde financijskog izvještavanja/Hrvatske standarde financijskog izvještavanja) koje je dužan primjenjivati sukladno propisima koji uređuju računovodstvo kad je primjereno koristiti navedenu pretpostavku u dijelu koji nije uređen odredbama ovoga Standarda.

7. Poduzetnik iz točke 12. ovoga Standarda dužan je pri sastavljanju godišnjih financijskih izvještaja na odgovarajući način primjenjivati okvir financijskog izvještavanja opće namjene (Međunarodne standarde financijskog izvještavanja/Hrvatske standarde financijskog izvještavanja) koje je dužan primjenjivati kad je primjereno koristiti pretpostavku o vremenski neograničenom poslovanju za poslovne godine za koje u trenutku utvrđenja neprimjerenosti korištenja navedene pretpostavke godišnji financijski izvještaji još nisu sastavljeni. U godišnjim financijskim izvještajima iz ove točke poduzetnik je dužan priznati umanjenje vrijednosti pozicija iskazanih u aktivi u mjeri u kojoj se knjigovodstveni iznos te imovine neće nadoknaditi zbog prestanka poslovanja.

8. Nakon što poduzetnik utvrdi da je ponovo primjereno koristiti pretpostavku o vremenski neograničenom poslovanju poduzetnik je dužan primjenjivati propisane okvire financijskog izvještavanja (Međunarodne standarde financijskog izvještavanja/Hrvatske standarde financijskog izvještavanja) u cijelosti počevši od prve poslovne godine za koju utvrdi da je primjereno koristiti pretpostavku vremenski neograničenog poslovanja.

9. Poduzetnik koji utvrdi da je za sastavljanje njegovog financijskog izvještaja primjereno koristiti pretpostavku o neograničenosti vremena poslovanja primjenjuje onaj okvir financijskog izvještavanja koji je dužan primjenjivati sukladno propisima koji uređuju računovodstvo.

10. Ovaj Standard ne primjenjuje poduzetnik za čiji je nadzor poslovanja nadležna Hrvatska narodna banka ili Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga i poduzetnika čiji su vrijednosni papiri uvršteni na uređeno tržište bilo koje države članice kako je uređeno zakonom kojim se uređuje tržište kapitala ili odredbama propisa kojim se prenosi Direktiva 2014/65/EU.

11. Ovaj Standard ne primjenjuje se na stečajne i likvidacijske mase nakon prestanka postojanja poduzetnika

VREMENSKI OGRANIČENO POSLOVANJE

12. Korištenje pretpostavke o vremenski neograničenom poslovanju je neprimjereno ako:

a) osoba ili osobe poduzetnika koje su odgovorne za sastavljanje godišnjih financijskih izvještaja utvrde da je prestanak poslovanja i poduzetnika neizbježan,

b) je nadležno tijelo poduzetnika donijelo odluku o prestanku poslovanja i postojanja poduzetnika i malo je vjerojatno da se ta odluka neće realizirati ili da će poduzetnik ponovo početi poslovati, ili

c) je započet postupak likvidacije ili stečajni postupak i vjerojatnost povratka u redovno poslovanje je mala.

13. Primjerenost korištenja pretpostavke o vremenski neograničenom poslovanju pri sastavljanju zakonskih financijskih izvještaja mora utvrditi odgovorna osoba ili tijelo koje je po zakonu odgovorno za sastavljanje zakonskih financijskih izvještaja. Pri utvrđivanju primjerenosti korištenja navedene pretpostavke moraju se uzeti u obzir sve relevantne prilike poduzetnika. Postupak utvrđivanja primjerenosti navedene pretpostavke koji se zahtijeva odredbama ovoga Standarda uključuje ilustrativne okolnosti jer se unaprijed ne mogu predvidjeti sve moguće okolnosti u kojima se poduzetnik može nalaziti, a koje mogu utjecati na primjerenost korištenja pretpostavke o vremenski neograničenom poslovanju.

14. Poduzetnik je dužan prije sastavljanja zakonskih financijskih izvještaja utvrditi postoji li okolnost ili više okolnosti koje ukazuju da za potrebe sastavljanja zakonskih financijskih izvještaja nije primjereno koristiti pretpostavku vremenski neograničenog poslovanja.

15. Ako poduzetnik utvrdi da postoji jedna ili više okolnosti iz točke 16. ovoga Standarda ili više takvih okolnosti dužan ih je razmotriti i za tekuću poslovnu godinu utvrditi je li primjereno koristiti pretpostavku o vremenski neograničenom poslovanju.

16. Okolnost ili okolnosti povezane s potencijalnim prestankom poslovanja i poduzetnika koje odgovorna osoba ili osobe poduzetnika iz točke 12. podtočke a) ovoga Standarda trebaju uzeti u obzir jer bi mogle imati za posljedicu prestanak poslovanja i postojanja poduzetnika uključuju osobito jednu ili više sljedećih okolnosti:

a) narušena rentabilnost ili nastavak narušavanja rentabilnosti kapitala i rezervi,

b) teškoće vezane za likvidnost poslovanja,

c) potencijalna nemogućnost refinanciranja poslovanja,

d) gubitak značajnih kupaca,

e) poremećaji u isporukama dobavljača,

f) nedostatak odgovarajućih ljudskih resursa,

g) mogućnost pokretanja predstečajnog postupka, uvođenja izvanredne uprave, postojanja stečajnih razloga, pokretanja stečajnog postupka.

Sve moguće okolnosti nije moguće nabrojati te su podtočke a) do c) ove točke navedene samo kao primjer.

17. Ako postoji jedna ili više okolnosti


 Pošaljite nam povratnu informaciju
Što mislite o našem portalu?
Vaša poruka je uspješno poslana.
Input: